Operasyonlar

Kalp ve damar cerrahisi, bu alanda uzmanlaşmış cerrahlar tarafından kalp ve dört büyük damara yapılan cerrahi işlemlerdir. Kalp ve damar hastalıkları Türkiye’de ve dünyada önemli ölüm nedenleri arasında bulunur.

Koltuk Altı ve Meme Altı  Kalp Ameliyatları

Koltuk altı kalp ameliyatı nedir? 

İman tahtası denilen göğüs kemiğini (26 – 30 cm) kesmeden koltuk altından 5 – 7 cm kesi ile ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Yara izi koltuk altında kalıyor. Kişi ayna karşısında kolunu havaya kaldırmadıkça kendisi veya çevresindekiler ameliyat izini göremez.

Meme altı kalp ameliyatı nedir? 

İman tahtası denilen göğüs kemiğini (26–30 cm) kesmeden meme altından 5 -7 cm kesi ile ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Kesiyi memenin alt katlantı çizgisine uyacak şekilde yapıyoruz. Kişi ayna karşısında memesini havaya kaldırmadan yara izini göremez. Memenin altında kaldığı için başkası izi göremez. 

Küçük kesi ile kalp ameliyatının klasik kalp ameliyatından farkı nedir? 

Göğüs kemiği kesilerek yapılan ameliyat ile küçük kesi ile yaptığımız ameliyat arasındaki tek fark giriş yeri ve büyüklüğüdür. İçeride yaptığımız işlem standart kalp ameliyatıdır. 

Endoskopik damar çıkartma yöntemi 

Koltuk altı ve meme altı kalp ameliyatlarına ek olarak tercih ettiğim bir başka estetik uygulama da koroner bypass yaptığımız hastalarımızda göğüs damarı dışında bacak ya da koldan damar almak gerekirse, kola ya da bacağa kesi yapmadan damarı çıkarmak. Burada endoskopik yöntem dediğimiz sadece 1-2 cm’lik küçük bir kesiden kamera eşliğinde özel bir aletle girerek damarı çıkarma işlemidir. Bu sayede koroner bypass olan hastalarımız bacaklarında iz olmaksızın, ameliyattan hemen sonra rahatlıkla yürüyebiliyor, merdiven çıkabiliyorlar. Bu yöntemde de enfeksiyon riski daha az oluyor.

 

Robotik Cerrahi

Robotik Cerrahi

Robotik kalp ameliyatları kalp cerrahisinde teknolojik olarak gelinen en üst seviyedir. Tabi burada ameliyatı yapan robot değil biziz ancak robot çok ince çalışma imkanı veriyor.

Bu teknikte kullandığımız, da Vinci robotik sistemi ile hastalarımızın göğsünü açmadan 1cm den küçük 4 tane kesi ile kaburgaların arasından girerek ameliyatları gerçekleştiriyoruz. Robotun kollarının 540 derece dönme ve 6 yöne hareket etme yeteneğine sahip olması ve insan elinden küçük olması nedeni ile her bölgeye rahatlıkla ulaşabiliyor. Aynı zamanda 3 boyutlu kamerası ile 10-20 kat büyük görüntü elde edilmesi tüm detayların çok daha rahat görülebilmesine olanak sağlıyor. Robot kullanarak koroner by-pass, mitral, triküspit kalp kapakçıklarının tamiri ve değiştirilmesi, kalp deliklerinin onarımı ve tümörlerin çıkarılması, aritmi cerrahisi gibi kalp ameliyatları gerçekleştirilebiliyor. Kesilerin küçük olması hastalarımızın, göğüs açılarak yapılan klasik ameliyatlara göre çok daha çabuk iyileşmelerini sağlıyor. Yara izinin bu denli küçük olması ve göğüs yan duvarında kalması estetik açıdan son derece avantajlı oluyor. Ameliyatta daha az kan nakline ihtiyaç olması ve ameliyat sonrası ağrının klasik yönteme göre çok daha az olması robotik ameliyatların avantajlarındandır. 

Koroner Bypass

Koroner nedir? 

Kalbimiz aslında bir kas pompasıdır. Kalbimizi oluşturan kasların çalışması için kan taşıyan damarlara koroner damarlar denir. Çapları 1 ile 3 milimetre arasında değişen, ince ama yaşamımız için bekli de en önemli damarlarımızdır.

Koroner Bypass nedir? 

Koroner damarda tıkanıklık olan bölümün ilerisine, vücudun başka bir bölgesinden alınan yeni damar kullanılarak, kanın ulaştırılmasıdır. Köprüleme ameliyatı da denebilir. Bu yolla tıkanık alanın üzerinden kan yeni damar köprüsüyle aşıp uzaktaki kalp kaslarına ulaştırılır.

Çok damar mini bypass nedir? 

Çok damar mini bypass ameliyatlarında “yandaki” fotoğrafta görüldüğü gibi göğüs kemiğinde hiçbir kesi yoktur. Kas kesisi de yoktur. Bu nedenle iyileşme süresi son derece hızlıdır ve ameliyat izi çok daha estetiktir. Fotoğraftaki hastamızda da olduğu gibi çok damar mini bypass ameliyatlarında birden çok tıkalı koroner damarı, KALBİN ÖNÜNDE VEYA ARKASINDA OLMASI FARKETMEKSİZİN bu küçük kesiden gerçekleştiriyoruz. Çok damar mini bypass ameliyatı diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında; hastalarımızın araç kullanmaya, işe ve gündelik hayata geri dönüşleri çok daha kısa sürede olmaktadır. Ayrıca diğer tüm tekniklere göre kan ihtiyacı ve enfeksiyon oranı daha azdır.

Bypass Ameliyatında son teknoloji Kapalı Bypass

Bypassta kullanılan en ideal damar göğüs damarıdır. Ancak çok sayıda damar tıkanıklığı olan hastalarımızda göğüs damarına ek olarak, kol ya da bacaktan damar alırız. Bunun için ortalama 40 – 60 cm kesi gerekir. Kapalı yöntemde bunu kamera ile endoskopik olarak 1-2 cm lik bir giriş deliğinden yapıyorum. Diğer taraftan damar sayısına veya damarın yerine bakılmaksızın, çok damar mini bypass ameliyatı ile göğüs kemiğini kesmeden sol memenin üzerinden veya altından küçük kesi ile bypass ameliyatını gerçekleştiriyoruz. Böylece hastalarımızın ameliyatı göğüs kemiğini kesmeden ya da bacaklarında boydan boya yara izi olmadan tamamlamış oluyor.

Çalışan Kalpte Bypass

‘Çalışan kalpte bypass’ ya da ‘Beating heart ameliyatları’ denilen bu ameliyatlar kişisel olarak gerçekleştirmekten en çok zevk aldığım ameliyatlardandır. Bu yöntemde kalbi durdurmadan ve hastayı kalp akciğer makinasına bağlamadan ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Kalbin tüm damarlarına kalp çalışmaya devam ederken yani atan kalpte bypass yapabilmekteyiz.